Tąpnięcie w kopalni wywołuje szkody górnicze w wielu domach. Gdzie zgłosić szkody górnicze? Jak zgłosić szkody górnicze? Jakie są terminy zgłoszeń szkód górniczych?
Są rejony stale narażony na wstrząsy pochodzenia górniczego – na szkody górnicze. Często słyszymy o kolejnych wstrząsach, a wielu przypadkach osobiście odczuwamy silne tąpnięcie, które powoduje uszkodzenia w naszych domach. Wystarczy wpisać w google temat wstrząsy na Śląsku, a otrzymamy wiele wyników o tąpnięciu: mocny wstrząsy w kopalni Bobrek, silne tąpnięcie w kopalni w Polkowicach, wstrząsy w kopalni Mysłowice, tąpnięcie w kopalni w Jaworznie, odczuwalne wstrząsy w Mikołowie, tąpnięcie w Rudzie Śląskiej, itd.
Czym jest tąpnięcie? Zgodnie z definicją Wyższego Urzędu Górniczego tąpnięcie to zjawisko dynamiczne spowodowane wstrząsem górotworu, w wyniku którego wyrobisko lub jego odcinek uległo gwałtownemu zniszczeniu lub uszkodzeniu, w następstwie czego nastąpiła całkowita lub częściowa utrata jego funkcjonalności lub bezpieczeństwa jego użytkowania.
Eksploatacja górnicza (czyli w przypadku górnictwa głębinowego drążenie korytarzy) narusza pierwotną równowagę górotworu. W pobliżu wyrobisk dochodzi do zwiększenia pierwotnych naprężeń wynikających z ciężaru wyżej leżących warstw, a w przypadku przekroczenia wytrzymałości skały na ściskanie, następuje zniszczenie jej struktury (czyli zgniecenie), które zapoczątkowuje bardzo gwałtownie przebiegający proces lawinowy kruszenia skał i rozładowywania nagromadzonej energii sprężystej. Przebieg tąpnięcia zbliżony jest do odpalenia w skałach materiału wybuchowego (źródło).
Każdy wstrząs negatywnie wpływa na budynki i grunt. Nawet po wielu latach od zaprzestania eksploatacji zakładu górniczego dochodzi do szkód górniczych na powierzchni. Wiele pokrzywdzonych przez szkody górnicze otrzymało negatywną odpowiedź na wniosek o odszkodowanie. Kopalnia stoi na stanowisku, że „teren jest uspokojony” skoro już niw wydobywają węgla w danym rejonie. Liczne badania i ekspertyzy specjalistów z zakresu geologi zaprzeczają tezie kopalni, np. Analiza wpływu eksploatacji górniczej na występowanie deformacji nieciągłych typu liniowego.
Ale kto lubi wypłacać odszkodowania? Więc dlaczego dziwimy się, że kopalnie odmawiają zapłaty za szkody górnicze? Oczywiście w idealnym świecie, każdy kto dokonał zniszczeń sam będzie starał się naprawić swoje negatywne skutki. Niestety w obecnych czasach, w których liczy się zysk nie można liczyć na dobrą wolę kopalni.
Kancelaria Prawna 24h dostrzegła ten problem i nasi prawnicy przez lata wyspecjalizowali się w prawie geologicznym i górniczym. Doświadczenie czyni mistrza! Jeżeli są Państwo poszkodowani przez szkody górnicze, które powstały w ciągu ostatnich pięciu lat lub chcecie uzyskać środki pieniężne za zabezpieczenie nieruchomości przed szkodami górniczymi zachęcam do kontaktu z naszymi prawnikami:
tel. 728-838-858
W przypadku szkód górniczych opłata sądowa jest przenoszona na rzecz Skarbu Państwa. Procedura sądowa (zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego) nie jest prosta, jednak nasze doświadczenie w sprawach odszkodowań za szkody górnicze z pewnością pomoże wygrać Państwa sprawę!
Kancelaria Prawna od szkód górniczych tel. 728-838-858